Wakacje 2010

W dniach od 9 sierpnia do 20 sierpnia 2010 roku odbyły się dziesięciodniowe półkolonie dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Hucie Tarnawackiej, zorganizowane przez Stowarzyszenie Zielony Domek, które poprowadziły panie: Anna Litwińczuk i Urszula Romańczuk oraz pan Wojciech Przybyła.

W zajęciach uczestniczyło czterdzieści troje dzieci w wieku od sześciu do dwunastu lat. Z dziećmi pracowano w trzech grupach wiekowych, bazą był budynek szkoły. Codziennie dzieci pełniły dyżury w stołówce podczas przygotowania do posiłków oraz dyżury w salach.

Pierwszego dnia, czyli w poniedziałek, zorganizowano spotkanie rodziców wraz z dziećmi, podczas którego przedstawiono regulaminy obowiązujące podczas półkolonii.

Drugi dzień to spotkania w grupach na zajęciach plastycznych, muzyczno-ruchowych i rekreacyjno-sportowych.

Trzeciego dnia koloniści pojechali na wycieczkę do Zwierzyńca, gdzie zwiedzili Muzeum Roztoczańskiego Parku Narodowego, rezerwat Bukową Górę, kościół "na wodzie" pw. św. Jana Nepomucena, pomnik upamiętniający nalot szarańczy oraz na koniec wyprawy posilili się kiełbaskami z ogniska w miejscowości Hutki.

W czwartek dzieci uczestniczyły w spotkaniu z przedstawicielami KRUS, obejrzały film i brały udział w pogadance na temat bezpieczeństwa podczas prac w gospodarstwie rolnym i domowym, wykonały konkursowe prace plastyczne na w/w temat. Chrzest Kolonisty dostarczył dzieciom wielu przeżyć, musiały się one zmierzyć z wieloma trudnymi zadaniami jakie dla nich przygotowali opiekunowie.

Kolejny dzień przyniósł nowe atrakcje. Tym razem był to wyjazd na basen do Zamościa oraz obiad w Mac Donaldzie.

Dużą atrakcja było spotkanie z przedstawicielami straży pożarnej. Dzieci zapoznały się z praca strażaka, obejrzały samochód i sprzęt, z którego korzystają strażacy, odbyły ćwiczenia ze znajomości numerów alarmowych i udzielania pierwszej pomocy. Nauczyły się również piosenki ,,Strażak” i wykonały prace plastyczne na temat ,,Strażacy w akcji”.

Kolejny dzień to wyjazd do stadniny koni w Dąbrowie Tarnawackiej. Tam dzieci bawiły się na placu zabaw, grały w piłkę, jeździły na koniach i wozem cygańskim po łąkach otaczających stadninę, spotkały się również z panem garncarzem.

W środę koloniści gościli przedstawicieli policji i ich czworonożnych przyjaciół – psy policyjne. Panowie policjanci zapoznali dzieci ze swoja pracą, udostępnili wozy oraz przeprowadzili pokaz tresury. To wszystko zostało zilustrowane na zajęciach plastycznych podczas konkursu ,,Policjant – nasz przyjaciel”. Resztę dnia dzieci spędziły na zajęciach rekreacyjno-sportowych.

19 sierpnia odbyła się Koloniada w Wieprzowie. Tego dnia odbył się szereg konkurencji sportowych: mecz piłki siatkowej i nożnej, tor sprawnościowy, przeciąganie liny i biegi z przeszkodami. Wspólne spotkanie zakończyło się ogniskiem z pieczeniem kiełbasek.

Ostatniego dnia półkolonii dzieci wraz z rodzicami obejrzeli film z kolonii autorstwa pana Wojtka. Wręczono dyplomy upominki wykonane przez dzieci oraz pamiątki w formie płyt ze zdjęciami i filmikiem z pobytu na koloniach. Na zakończenie odbył się słodki, pożegnalny poczęstunek.

Współprowadząca półkolonie  Anna Litwińczuk