"Niech wiedza będzie naszym bogactwem, a wychowanie ozdobą"

Archiwum - Aktualności

19 października 2014 21:35

WYCIECZKA DO IZBY REGIONALNEJ W WOŻUCZYNIE

Dnia 9 października br. uczniowie klas IV-VI wraz z panią Anną Litwińczuk i panią Joanną Puźniak wybrali się do Izby Regionalnej w  Wożuczynie, która została utworzona przez Stowarzyszenie Miłośników Wożuczyna i Okolic. Izba znajduje się w centrum wsi, obok kościoła, przy głównej drodze, a mieści się w zabytkowej, drewnianej organistówce z 1930 r.
O tym niezwykłym miejscu oprowadzała i opowiadała nam pani Barbara Typek.

         Mogliśmy podziwiać narzędzia gospodarcze i sprzęty, narzędzia kowalskie z dawnej kuźni przypałacowej, prawidła szewskie oraz nicielnice z warsztatu tkackiego z Rachań. Zobaczyliśmy także len, proso, rzepak i inne zboża oraz sprzęty do ich obróbki np. dwojniak, korzec.

         W starej, oryginalnej kuchni z zachowanym piecem chlebowym oglądaliśmy zrekonstruowane typowe dla tych terenów wnętrze i zgromadzone w nim meble i sprzęty domowe.

         W dziale Fotografia obejrzeliśmy archiwalne fotografie Wożuczyna- sprzed I i II wojny, z lat 40. i z czasów powojennych oraz z lat 70.XX w. Wielką atrakcją był film pt.: ,,Wożuczyn z lotu ptaka”. A w izbie zatytułowanej Sztuka podziwialiśmy rysunki Edmunda Monsiela – światowej sławy rysownika
z Wożuczyna oraz lokalną twórczość, członków SMWiO: Genowefy i Ryszarda Wiśniewskich, Romana Walewandra, Barbary Typek, Justyny Radomskiej, Beaty Kłosińskiej, Izabeli Węglińskiej, Czesława Jurczyszyna.

         Bardzo się nam tam podobało i mamy zamiar wybrać się tam jeszcze nie jeden raz!

 

Anna Litwińczuk

Przeczytano: 750 razy. Wydrukuj|Do góry

Izba Regionalna-Wożuczyn